گوگل تغییر های موتور جستجو را اعلان کرد

موتور جستجوی گوگل در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو میزبان ابزار تصحیح نوشتار متن و نمایش پاراگراف صفحات وب و ابزار بخش‌بندی ویدئو به‌صورت خودکار خواهد شد.

گوگل امروز رویداد مهمی تحت عنوان Seach On با محوریت موتور جستجوی خود برگزار کرد که در بخشی از آن شاهد اشاره به مجموعه‌ی جدیدی از بهبودهایی بودیم که قرار است در موتور جستجوی گوگل اعمال شوند. گوگل می‌گوید تغییراتی که به‌تازگی معرفی شده‌اند در هفته‌ها و ماه‌های آینده به Google Search راه پیدا می‌کنند. گوگل با معرفی قابلیت‌های جدید در تلاش است با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (Machine Learning) نتایج جستجوی بهتری به کاربران ارائه دهد.

مهم‌ترین تغییر، ابزار بررسی املا است. گوگل می‌گوید این ابزار جدید می‌تواند حتی جملاتی را که املای بسیار ضعیفی دارند تشخیص دهد. بر اساس گفته‌های پرابهاکار راگوان، مدیر واحد جست‌وجو در گوگل، ۱۵ درصد از سؤالاتی که به‌صورت روزانه در گوگل جست‌وجو می‌شوند سؤالاتی هستند که گوگل پیش‌تر هرگز آن‌ها را ندیده است؛ این یعنی گوگل باید همواره در تلاش برای بهبود نتایج جست‌وجو در پلتفرم خود باشد. راگوان می‌گوید بخشی از ۱۵ درصد یادشده، سؤالاتی هستند که با املای غلط نوشته می‌شوند.

طبق گفته‌های کتی ادواردز، قائم‌مقام بخش مهندسی گوگل، به‌طور میانگین یک مورد از هر ۱۰ جست‌جوی گوگل به‌‌صورت غلط نوشته می‌شوند. گوگل مدت‌ها است از قابلیت «?Did you mean» (آیا منظور شما … بود؟» برای درست کردن املای غلط جمله‌ها استفاده می‌کند. تا پایان ماه جاری میلادی یعنی حدودا دو هفته‌ی دیگر، به‌روزرسانی بسیار مهم و بزرگی در قابلیت ?Did you mean گوگل اعمال خواهد شد.

گوگل می‌گوید نسخه‌ی بهبودیافته‌ی ?Did you mean از الگوریتم جدیدی که برپایه‌ی شبکه‌ی عصبی متشکل‌ از ۶۸۰ میلیون پارامتر توسعه داده شده است برای بررسی املاء جملات بهره می‌گیرد. قائم‌مقام بخش مهندسی در گوگل می‌گوید موتور جست‌وجو در کمتر از سه میلی‌ثانیه پس از فشرده شدن دکمه‌ی جست‌وجو توسط کاربر، الگوریتم مورد بحث را به‌ راه می‌اندازد. گوگل می‌گوید قابلیت ?Did you mean به‌لطف شبکه‌ی عصبی جدید می‌تواند بهتر از قبل جملات غلط را تصحیح کند و درنهایت نتایج دقیق‌تری به کاربر ارائه دهد.

نظر شما چیست؟