فضای ذخیره سازی رایگان در گوگل فوتو محدود می شود

در خبری ناخوشایند گوگل اعلام کرد که قرار است از اول ماه ژوئن ۲۰۲۱ قابلیت آپلود نامحدود عکس و ویدیو در سرویس گوگل فوتو را تعطیل کند و آپلود را به فضای رایگان موجود در اکانت های گوگل که معمولا ۱۵ گیگا بایت است محدود کند.

گوگل فوتو از ۵ سال پیش به عنوان سرویس مدیریت وگرفتن نسخه پشتیبان از عکس ها و ویدیوهای شخصی راه اندازی شد. این سرویس علاوه بر داشتن هوش مصنوعی بسیار قوی که جستجو در میان عکس ها را بسیار راحت می کند، قابلیت آپلود نامحدود عکس و ویدیو به صورت رایگان را هم داشت که این ویژگی ها آن را به بهترین سرویس برای پشتیبان گیری از عکسها و فیلم های شخصی تبدیل می کرد و یکی از نقاط قوت برجسته اش در مقابل رقبا بود.

حالا گوگل گفته که از اول ماه ژوئن سال ۲۰۲۱، آپلود عکس و ویدیوهای جدید به فضای موجود در اکانت های گوگل محدود خواهد بود. کاربران به صورت رایگان می توانند ۱۵ گیگا بایت که با سرویس های دیگر مثل گوگل درایو و جیمیل مشترک است، عکس و ویدیو آپلود کنند و برای داشتن فضای بیشتر باید به صورت ماهیانه اشتراک پرداخت کنند. حداقل مبلغ اشتراک ۲ دلار در ماه به ازای ۱۰۰ گیگابایت فضا است.

گوگل همچنین اعلام کرده عکس ها و ویدیوهایی که کاربران قبل از این تاریخ آپلود کرده باشند ، جزو آن ۱۵ گیگا بایت حساب نمی شود.دلیل این امر هم ساده هست، بر طبق آمار گوگل تا به حال بیش از ۴ تریلیون عکس در گوگل فوتو آپلود شده و هر هفته بیش از ۲۸ میلیارد عکس و ویدیو در این سرویس اپلود می شود. این محتوا به فضای بسیار زیادی نیاز دارد که بروز نگه داشتن این سرویس به صورت رایگان در بلندمدت را سخت می کند. به همین خاطر گوگل تصمیم گرفته کاربران پول فضا را پرداخت کنند.

اما گوگل استثنا قائل شده و کاربران گوشی های پیکسل کماکان به قابلیت آپلود نامحدود دسترسی دارند. این شرکت همچنین برای مدیریت فضای اشغال شده قابلیتی را اضافه کرده که به شما نشان می دهد کدام دسته از عکس ها فضای شما را اشغال کردند، مثلا عکس های تار یا تاریک را در دسته جدایی قرار می دهد تا با پاک کردن ان ها فضای شما آزاد شود.