اکسیموس ای‌وی رکورددار کم مصرف ترین وسیله نقلیه در جهان

گروهی از دانشجویان سوئدی خودرویی ساخته اند که می تواند فقط با استفاده از یک لیتر سوخت به دور دنیا سفر کند.

وسایل نقلیه الکتریکی طی یک دهه اخیر برای تکامل تقریباً مسیری طولانی را طی کرده اند و مردم را با کارایی روزافزون از جایی به جای دیگر منتقل کرده اند ، اما هیچ یک هم سطح با یک ماشین فوق کم مصرف به نام Eximus IV نیستند. این وسیله نقلیه در مسابقه دلسبو الکتریک که هرساله برای رقابت بین کم مصرف ترین وسایل نقلیه در جهان برگزار می شود ،توانست رکورد دیگری را در راه رسیدن به ماشینی با بالاترین میزان بهره‌ برداری بدست بیاورد.

مسابقات دلسبو الکتریک که در سوئد برگزار می شود ، دانشجویان را به ساخت وسایل نقلیه الکتریکی با باتری کارامد و بهره وری بالا برای حداکثر شش مسافر موظف می کند. نمونه های پیشنهادی روی ریلها قرار می گیرند تا مقاومت در برابر غلتک را به حداقل ممکن برسانند.

دلسبو الکتریک می گوید تمام وسایل نقلیه شرکت کننده در رویداد 2020 آنقدر کارآمد هستند که انرژی کمتری نسبت به چراغ های جلو در یک ماشین معمولی مصرف می کنند. اما هیچ یک نتوانستند به رکورد Eximus IV برسند ، قهرمان سلطنت دوباره از رقبا پیشی گرفت و راندمان انرژی 0.603 وات ساعت به ازای هر نفر در هر کیلومتر را بدست آورد.

کل مسیر موجود در دلسبو الکتریک مجهز به تجهیزات پیشرفته اندازه گیری است که داده ها و فیلم ها را دو بار در ثانیه ضبط می کند و اطلاعات مفیدی را در مورد عملکرد وسایل نقلیه ارائه می دهد.

استاد دانشگاه هنریک رودگارد از دلسوالکتریک اذعان داشته است: در تئوری ،Eximus IV می تواند با استفاده از انرژی موجود فقط در یک لیتر بنزین ، شخص را تقریباً تا نیمه راه دنیا منتقل کند.